Dzieje się w Lublinie

Wybrane wydarzenia, które sprawią, że Państwa pobyt w Lublinie na długo pozostanie w pamięci

KWIECIEŃ: FESTIWAL „TEMPUS PASCHALE”

Od 1997 roku w ramach Festiwalu Tempus Paschale, w zabytkowych lubelskich wnętrzach odbywają się koncerty muzyki dawnej z udziałem solistów i zespołów z kraju i zagranicy. Jest to jedyne w regionie wydarzenie, skupiające się na promowaniu muzyki dawnej. Program Festiwalu „Tempus Paschale” podkreśla europejski wymiar dziedzictwa kulturalnego Lublina poprzez prezentację arcydzieł muzyki dawnej, a także muzyki żydowskiej oraz rosyjskiej. Szczególną uwagę zwraca się na duchowy wymiar kultury, organizując Festiwal w okresie paschalnym i prezentując wybitne dzieła muzyki religijnej. Dzięki Festiwalowi muzycy środowiska lubelskiego mają okazję współpracować ze ścisłą czołówką polskich instrumentalistów i śpiewaków, dając tym samym świadectwo wysokiego poziomu umiejętności własnych. W programie Festiwalu lokalność i polskość przenika się nieustannie z kontekstami europejskimi.

MAJ

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD TEATRÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „SPOTKANIA ARTYSTÓW NIEPRZETARTEGO SZLAKU” | 9-12 MAJA

SANS „Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku”  – MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD TEATRÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH to jedyne na taką skalę wydarzenie w Europie środkowo-wschodniej! Co roku na scenie Przeglądu prezentuje się kilkanaście grup teatralnych z Polski i zagranicy.
W ramach Przeglądu odbywa się szereg wydarzeń towarzyszących: warsztaty i omówienia spektakli dla instruktorów, Bal dla Artystów, Parada Artystów ulicami Lublina, Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie”, wystawy plastyczne i fotograficzne, Konkurs na strój… i wiele innych!

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” powstał, aby łączyć i przenikać tradycję muzyki archaicznej z nowoczesnymi poszukiwaniami. Współcześni kompozytorzy i muzycy improwizujący, zarówno w formie, jak i środkach wyrazu, niejednokrotnie nawiązują do archaicznych form dźwiękowych. Zestawienie estetyki tradycyjnej i współczesnej tworzy nową jakość, gdy funkcja magiczna muzyki archaicznej spotyka się z funkcją estetyczną muzyki nowoczesnej. Występując obok siebie, pokazują ich zbliżenie i przenikanie. Na festiwalu spotykają się wybitni muzycy, kompozytorzy muzyki współczesnej, przedstawiciele awangardowego jazzu, a także muzycy tradycyjni i twórcy rekonstruujący archaiczne tradycje muzyczne. Na „Kodach” wystąpili m.in. Laurie Anderson, Bill Laswell, John Zorn, Philip Glass, Meredith Monk, Evelyn Glennie, Iva Bittová, Thurston Moore, Kronos Quartet, Bang On A Can, Cocorosie, David Lang. 

 
 
LUBLIN BLUES SESSION

Edukacja kulturalna i artystyczna oraz propagowanie działań, zjawisk i przedsięwzięć związanych z bluesem to tylko z nielicznych założeń przyświecających temu projektowi. Lublin Blues Session to  projekt muzyczny, który powstał, aby edukować kulturalnie i propagować działania i przedsięwzięcia związane z bluesem. W latach ubiegłych, w ramach Lublin Blues Session, warsztaty i wykłady prowadzili: Karo Glazer, Artur Lesicki, Sonia Lachowolska, Bartek Łęczycki, Jacek Jaguś, Romek Puchowski. Organizowane były także liczne koncerty i jam sessions, m.in.: „Resophonic Guitar Live”; „Tribute to Tadeusz Nalepa”; „Ogródki Bluesowe”; koncert z okazji „Dnia Bluesa”; koncert świąteczny – „Rockowe Opłateczki”.

CZERWIEC

NOC KULTURY | 1/2 CZERWCA 2024

FESTIWAL DANUTY SZAFLARSKIEJ „ŚLEBODA / DANUTKA”

WIELOKULTUROWY LUBLIN

LETNIA SCENA W WIRYDARZU

MUSZLA KONCERTOWA W OGRODZIE SASKIM

PREZENTACJE FORM MUZYCZNO- TEATRALNYCH „DŹWIĘKI SŁÓW”

LUBLIN LUBLINOWI

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORGANOWY LUBLIN – CZUBY

WSCHÓD KULTURY – INNE BRZMIENIA ART’N’MUSIC FESTIVAL | 27-30 CZERWCA 2024

LIPIEC

CENTRALNY PLAC ZABAW

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE

LUBLIN JAZZ FESTIWAL

CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW | 25-28 LIPCA 2024

SIERPIEŃ

MEETING OF STYLES

LUBLINER FESTIWAL – FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ W LUBLINIE

OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD HEJNAŁÓW MIEJSKICH | 15 SIERPNIA

FESTIWAL RE:TRADYCJA – JARMARK JAGIELLOŃSKI | 23-25 SIERPNIA 2024

WRZESIEŃ

EUROPEJSKI FESTIWAL SMAKU

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „NIKODEMOWICZ – CZAS I DŹWIĘK”

CHATKA BLUES FESTIVAL

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY „KINO DZIECI”

WSCHODNIOEUROPEJSKI FESTIWAL CYRKU WSPÓŁCZESNEGO CYRKULACJE

PAŹDZIERNIK

FESTIWAL „OTWARTE MIASTO”

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „KONFRONTACJE TEATRALNE”

FESTIWALU KINA KOBIET DEMAKIJAŻ

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BRACI WIENIAWSKICH

LISTOPAD

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI STUDENCKIEJ I TURYSTYCZNEJ „BAKCYNALIA”

NARODOWY KONCERT LISTOPADOWY

FESTIWAL MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA TEATRÓW TAŃCA

LUBELSKI FESTIWAL FILMOWY

SPLAT!FILMFEST – INTERNATIONAL FANTASTIC FILM FESTIVAL

UKRAINA W CENTRUM LUBLINA

GRUDZIEŃ

LUBELSKIE „MIKOŁAJKI FOLKOWE”

FESTIWAL BOŻEGO NARODZENIA | GRUDZIEŃ 2023 R. – STYCZEŃ 2024 R.

SYLWESTER MIEJSKI

Udostępnij: